top of page

Kediler için Gerekli Şeyler Listesi

     Aşağıdaki bilgiler kedi bakımına yardımcı olabilmek adına deneyimlerden elde edilmiş önerilerdir.

 

 • Kum kabı- Kapalı ya da açık (Kapalı olanlar kum tanelerinin etrafa saçılmasını önlerler, fakat kapalı olanından alıyorsanız; bir süre, kediniz alışıncaya kadar açılır kapanır kapağı varsa eğer, içe doğru bantlayınız. Tercihen kum kabını kedinizin içindeyken etrafı, gireni çıkanı rahatça kontrol edebileceği, ama aynı zamanda yalnız kalabileceği, trafiğin az olduğu bir köşeye yerleştiriniz.

 

 • Kum-  Kristal, eko-doğal parçalı ya da normal kum çeşitlerinden birini seçiniz. Kristal kum kokuyu hızla emdiğinden evlerde tercih sebebidir.

 

 • Kum için temizleme küreği – Küreğinizin seçtiğiniz kum türüne uygun olduğundan emin olunuz.

 

 • Mama ve Su Kabı- Ayrı ayrı 2 kap almanız önerilir, hatta temizlik amaçlı en az ikişer tane alabilirsiniz. Seramik veya cam olanlar daha hijyenik olduklarından tercih sebebidir. (Mama ve su kabı kesinlikle kum kabı ile yakın olmamalıdır. Mümkünse ayrı odalara ya da uzak köşelere konulmalıdır.)

 

 • Taşıma Kutusu- Kedinizin cinsine ve yetişkinlik döneminde ulaşabileceği maksimum boyutlara göre bir kutu seçmeniz önerilir.

 

 • Tırmalama Tahtası- Bir kedi için en vazgeçilmez ihtiyaç! Evde kedinizin mobilyalarınızı tırtıklamasını istemiyorsanız, ister panel, ister ağaç şeklinde, ama mutlaka dayanıklı bir tane edinin. Ve kedinizi sabırla buna alıştırın. Göreceksiniz, ileride pişman olmayacaksınız.

 

 • Kedinizin yaşına ve cinsine göre uygun Mama- Sahiplendiğiniz kediniz için Veteriner hekimlerin de, kedilerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için genellikle tavsiye ettikleri Hill’s, Proplan, Royal Canin, Iams, Scientific gibi veteriner kliniklerinde de bulunan mamalar önerilir. Ama tabi size en doğru tavsiyeyi kendi veteriner hekiminiz verecektir. (Genel olarak önerilenler: 0-1 yaş arası kitten mama, 1-6 yaş arası adult mama, 6 yaş ve üzeri başka sağlık problemi olmayan kediniz için ise Senior mamadır. )

 

 • Kedinizin benimseyebilmesi ve kendi alanı olarak tanımlayabilmesi için yumuşak bir minder, bir kutu, ya da bir sepet edinin. – Hiçbiri olmazsa katlanmış bir battaniye de aynı işlevi görebilir J

 

 • Oyuncaklar- Kedinizle aranızdaki iletişimi arttıracak, ona egzersiz yaptıracak ve her gün belli bir süreyi birlikte keyifli bir şekilde geçirmenizi sağlayacak her türlü oyuncak. Kedinizi onlarla oynarken izlemek dünyadaki en keyifli şeylerden biridir… J

 

 • Tüy Fırçası- Kedinizi düzenli aralıklarla tararsanız çok daha güzel ve bakımlı tüyleri olur ve etrafa tüy dökme sorunu yok denecek kadar azalır. Aynı zamanda da onu birçok tüyü yutmaktan kurtarmış olursunuz. İlk başta taramak kolay olmasa da siz onu taradıkça, onunda çok hoşuna gidecek ve belli bir rutine oturacaktır.

 

 • Veteriner Hekim Kontrolü- Aslında her şeyden önce belki de ilk yapılması gereken: evinize yakın bir veteriner hekime gidip kedinizin kontrol edilmesini sağlayıp rutin aşı programına başlatmak olmalıdır. Veteriner hekiminiz size gerekli bilgileri zaten verecektir.

 

                                                                  Daha fazla bilgi ve ürünler için:

                                                                 www.podo.com.tr ‘yi ziyaret ediniz.

Girl and Cat
bottom of page